Четвер, 23 Червня, 2022

У Кропивницькому з’явились 23 нових назв вулиць – від Чорнобаївської до Героїв Маріуполя

У Кропивницькому рішенням міськради перейменували 23 вулиці. Таким чином обласний центр приєднався до активного всеукраїнського процесу з позбавлення будь-яких зв’язків та нагадувань про країну-агресора. На засіданні 12 травня депутати, повідомляє сайт kropyvnytskyi-yes, проголосували за це рішення, що є показовим, одноголосно. Як сказано на офіційній сторінці Кропивницької міськради у Facebook, це лише перша частина процесу – на черзі ще понад сотня топонімів.

У боротьбі Леніна та Дворцовой переміг театр

У списку вулиць, які отримали нову назву, опинилася і Дворцова. Для Кропивницького це щось на зразок Хрещатика чи Дерибасівської, гарна пішохідна вулиця з великою кількістю визначних пам’яток, хай і не дуже довга. Свою назву вулиця отримала у далекому 1847 році, коли імператор Микола I заклав перший камінь під будинок палацу для прийому високих гостей. На початку ХХ століття розпочалася «війна» між двома назвами – радянська влада назвала вулицю на честь, звичайно ж, Леніна.

На час денікінської окупації повернулася колишня назва – Дворцова. Але невдовзі більшовики повернулися до варіанта вулиця Леніна. 1941 року Леніна знову «посунули», під час нацистської окупації таблички змінили на Дворцову. Потім і аж до 2011 року вулиця мала назву Леніна.

Цікаво, що проти повернення колишньої назви тоді були місцеві філологи, пропонуючи варіант “Театральна” замість Дворцова, адже це слово – суржик. Лише через 11 років чехарда з Леніна-Дворцова перервалася, вулиця стала Театральною. Назва цілком логічна, на ній розташований колишній зимовий театр, один із найстаріших у країні, що нині має назву Кіровоградський український академічний музично-драматичний театр ім. М. Л. Кропивницького

Біль та гордість війни – тепер у назвах вулиць

Далі про інші топоніми, які отримали нові назви. Алтайська вулиця та провулок стали Бородянськими. Вулиця Байкальська – Ірпінською. Новгородська – Охтирська. Відповідно, проїзд Новгородський і тупик Новгородський – проїзд і тупик Охтирський, а провулок Новгородський 1-й і провулок Новгородський – провулок Охтирський 1-й і провулок Охтирський 2-й. Вулиця Тульська стала Бучанською. Саратовська – Волноваська.

Тут усе зрозуміло без зайвих пояснень. Географічні посилання на Росію замінили сучасним болем кожного українця. Буча, Охтирка, Волноваха тощо – найбільш постраждалі під час війни з Росією міста.

Аналогічно вчинили і з вулицями, названими на честь радянських діячів. Тепер у цих назвах гордість та біль українських реалій – Чорнобаївка, Гостомель, Маріуполь…

– Вулиця Водоп’янова (радянський льотчик) – вулиця Чорнобаївська

– Вулиця Волкова (радянський космонавт) стала вулицею Героїв-рятувальників.

– Вулиця Желябова (революціонер-народник, один із організаторів убивства імператора Олександра II) – вулиця Гостомельська.

– Вулиця Генерала Родимцева (радянський воєначальник часів ВВВ) – вулиця Героїв Маріуполя.

Знайшлося місце на оновленій карті Кропивницького загиблим уже під час повномасштабного вторгнення агресора героям ЗСУ. Також у списку – київський князь, отаман Запорізької січі, діячі культури. Повний список додається.

– Вулиця Воронезька – вулиця Андрія Норова (уродженець Кропивницького, офіцер ЗСУ, загинув 22 березня цього року під Києвом, при вивезенні поранених)

– Вулиця Добровольського (радянський космонавт) – вулиця Степана Чобану (майор ЗСУ, 28 лютого літаком Су-27 першим піднявся у повітря і вступив у повітряний бій над Кропивницьким, відволікаючи увагу на себе. Загинув, його літак збили ракетами, але дії Чобану забезпечили підняття у повітря інших літаків частини та виведення їх з-під удару з подальшим перебазуванням).

– Вулиця Інтернаціональна (міжнародне об’єднання робітничих партій) – вулиця Євгена Коновальця (воєначальник УНР, лідер Організації українських націоналістів у 1929-1938 роках).

– Вулиця Толстого («Війна та мир», якщо хтось призабув) – вулиця Канатовська (аеродром «Канатове» під Кропивницьким).

– Вулиця та провулок Пушкіна – вулиця та провулок Миколи Садовського (український актор та режисер початку ХХ століття).

– Вулиця Радищева (російський прозаїк, роки життя: 1749-1802) – вулиця Атамана Гордієнка (Кость Гордієнко разом із Мазепою воював проти Петра I).

– Вулиця Ушакова (російський флотоводець кінця XVIII століття) – вулиця Святослава Хороброго (Великий князь Київський з 945 до 972 року).

– Провулок Халтуріна (російський революціонер-терорист, який вчинив невдалий замах на Олександра II і повішений за вбивство прокурора Стрельникова) – вулиця Учительська.

Немає більше у Кропивницькому площі Дружби народів. Перейменовувати її не стали, будинки отримали адреси вулиць, на перетині яких знаходиться площа.

Реакція громадськості

У соцмережах жителі міста зустріли новину про перейменування вулиць загалом схвально. Багато хто навіть постив інші назви, пов’язані з комуністичним минулим Кропивницького чи Росією. Втім, частка коментарів звелася до тези «зараз є більш важливі справи».