Нацистська Німеччина проводила по відношенню до євреїв політику тотального знищення. Вона, повідомляє сайт kropyvnytskyi-yes, була прихована під терміном «остаточне вирішення єврейського питання». Відповідно цієї політики всі жінки та чоловіки єврейського походження були приречені на смерть.
Яким був Голокост для Кіровоградщини
В нашій області голокост розпочався в серпні 1941 року, коли розпочалась гітлерівська окупація. З багатьох відкритих архівів колишніх спецслужб СРСР, трофейних документів гітлерівських органів, та інших вдалось відтворити цілу хроніку голокосту на Кіровоградщині.
20 серпня 1941 року в наше місто прибула з Новоукраїнки зондеркоманда для участі у “Аktion in Kirowograd”. Вони займались вивченням оперативної обстановки. Їхні співробітники розробляли схеми швидкого знищення людей. Саме вони зробили перші розстріли євреїв.
Буквально через три дні після приїзду у спеціально підготовленому таборі на Кущівці розстріляли декілька сотень чоловіків-євреїв. Вже 24 серпня 1941 року начальник тилу групи армій «Південь» Роквес розпорядився про участь СД у перевірці військовополонених. На підставі цього наказу у щойно створених німцями пересильних таборах для військовополонених у:
· Кіровограді.
· Олександрії.
· Павлиші.
· Новоукраїнці розстріляли і поховали у невідомих могилах сотні радянських військовополонених.
Вже 1 вересня 1941 року була створена «українська допоміжна поліція». Розстріляли декілька десятків євреїв.
19 вересня 1941 року у Кіровограді блукаюча по окупованій території нашої країни каральна бригада розстріляли євреїв-чоловіків. Ця подія сталася у робочому таборі Кущівці. У Великій Висці було вбито 17 євреїв.
Розстріли ширились все більше
30 вересня відзначалось єврейське свято Yom Kippur (день посту, покаяння) силами 304-го поліцейського батальйону у Кіровограді у протитанкових ровах за містом вбили 4200 євреїв.
5 листопада 1941 року ремонтний завод 1-ї мотопіхотної бригади СС розстріляв в Олександрії 459 євреїв. Командувати розстрілами взяв на себе унтерштурмфюрер СС Макс Тойбнер. Він військовий злочинець-садист увійшов в історію тим, що всупереч наказам командування не залишати документів слідів знищення євреїв сфотографував наругу над людьми. За вироком вищого суду в 1944 році СС і поліції в Мюнхені Тойбер отримав 10 років ув’язнення. Вже в 1945 році його випустили.
Газета нацистської окупації «Кіровоградські вісті» 6 травня 1942 року повідомила, що прийшло розпорядження від німецького командування провести реєстрацію людей міста. Німці брали все під свій контроль.
У 1941-1944 роках в країні різними способами гітлерівці знищили понад 1,5 мільйонів євреїв. За підрахунками нацистів в Кіровоградській області вбили 12 тис. євреїв.
Трагедія Голокосту назавжди залишилась страшними спогадами і грізним попередженням всьому людству. Наш обов’язок – пам’ятати про це. Необхідно цей страшний історичний урок постійно нагадувати. І тоді можна бути впевненими, що людство більше ніколи не повторить такої жорсткості та цинізму.