Понеділок, 15 Серпня, 2022

Перший городський голова Кропивницького: що доброго він зробив для міста

Історія міста Кропивницький, раніше Кіровоград (Єлісаветград), цікава. З самого початку його існування тут часто змінювалась влада. Найпершим же, повіідомляє сайт kropyvnytskyi-yes, хто очолив місцеве самоврядування за часів Російської імперії на тривалий період – 30 років, був Олександр Миколайович Пашутін. 

Як жив мер, чим займався 

На час його правління припав культурний та економічний розвиток міста. На посаді мер був з 1878 до 1905 року. Чоловік за часи правління написав оглядову монографію міста назвавши її “Історичний нарис Єлисаветграда”. Вклав багато коштів на розвиток Кіровограда. 

Рід Пашутіних належав до старих купецьких чинів з росіян-розкольників, що з’явилися в часи заведення Єлисаветинської фортеці. Добробут цієї сім’ї базувався на торгівлі. Тому комерційні інтереси тісно перепліталися з сімейною традицією керування містом. 

Народився 26 листопада 1846 року в заможній сім’ї купців. Його батько був громадським діячем, саме по цих стопах пішов Олександр Миколайович. Мати Ірина Карлівна походить з родини купців. Сім’я займалась торгівлею алкогольних напоїв. Олександр Миколайович успадкував від своїх рідних торгову справу. 

Чоловік мав належну освіту, закінчив Одеське комерційне училище. Після почав працювати сам на себе займався продажем вина. Прибутки були великі, значну частину віддавав на благочинність. В 28 років Пашутін одружився його обраницею стала донька губернського секретаря Марія Корнієнко-Спендовська. 

Саме 1871 рік став значущим для мера. Його обрали гласним Думи. За час своєї роботи мером Олександр Миколайович відмовлявся навіть від заробітної плати, віддавав все на розвиток міста. 

Новий початок розвитку

 25 червня 1871 року Пашутіна перший раз обирають важливим чиновником єлисаветградської міської думи. З 1878 року стає міським головою, чоловік любив свою роботу, тому був на посаді до кінця своїх днів. Відомо, що він робив тільки добрі справи для людей та самого Кіровограду. На першому місті в його роботі була благочинність, допомогав усім, хто потребував. Активно приймав участь в роботі Червоного Хреста, міських благодійних установах.

Перебуваючи на відомчій службі Міністерств народної освіти Пашутін зміг дослужитися до звання надвірного радника. Це означало, що наступний чин, якби він його отримав надавав право на спадкове дворянство.

Що дав місту період правління Пашутіна

За час його правління Єлисаветград пережив час розквіту в усіх сферах. Саме тоді перший раз запустили водогін, у місті відкрили перший на всю Україну професійний театр, запустили міський трамвай. Велику увагу приділяли дорожньому будівництву, на укладення бруківки використовували місцеве каміння. На високому рівні розвивалось художнє кування. В місті відкрили кілька майстерень, їхні вироби були відомі далеко за межами провінції.

З міського бюджету виділяли 34% коштів на освіту. Таким чином належно забезспечували жіночу та чоловічі гімназії. Відкривались нові школи на околицях міста.  За віддане служіння місту і владі Пашутіну вручили всі ордени до святої Анни 2-го ступеню. Він мав багато медалей, відзнак серед них навіть був коштовний перстень з вензелем Олександра III. Сам імператор вручив  винагороду. Також в 1904 році діячеві вручили орден почесного громадянина міста. 

Помер чиновник 1 листопада 1905 року, в цей час була відправлена громадянська панахида. Несли тіло від його дому через все місто до Успенського собору. Поховали на Петропавлівському кладовищі. В останню путь чиновника проводжала велика кількість людей. 

Смерть Пашутіна настала під час Жовтневого перевороту, з того часу в місті відбулась зміна влади. 

Вулиця Пашутіна

За його старанням та вклад в благоустрій міста, центральну вулицю Кропивницького назвали Пашутинською. Крім того, на ній була встановлена меморіальна дошка в знак поваги до городського голови.А також в 2009 році, на День міста, перед будівлею міської ради йому урочисто відкрили пам’ятник.

.