Понеділок, 15 Серпня, 2022

Перший мер Кропивницького: історія краю в обличчях

Історія кожного міста тісно пов’язана із його керівниками, оскільки саме від їх вміння залежить, наскільки правильно буде обраний курс розвитку. Кіровоградщина – це тихий та спокійний регіон, де основну роль в розвитку грає саме сільське господарство. Це говорить про те, що мером міста має бути обов’язково гарний господар. Про це знав кожен кандидат, який коли-небудь претендував на посаду. Сьогоднішня стаття на сайті kropyvnytskyi-yes, буде присвячена першому меру міста Кропивницький, який очолив його у 2017 році.

А кого можна назвати першим?

Як тільки заходить мова про Кропивницький, то одразу у краєзнавців, істориків та й навіть просто звичайних жителів міста виникає спір, який стосується того, з якого часу потрібно відлічувати ту чи іншу подію, значущу для міста, адже вже не вперше воно змінило свою назву. Спочатку місто називалась Єлисаветград, потім Зінов’єв, потім Кіровоград, а зараз Кропивницький. Отож, повертаючись до теми нашої сьогоднішньої статті, можна було б розглядати першим мером керівника Єлисаветграда Олексія Романова, адже саме він офіційно займав посаду мера. Однак сьогодні хотілось би розкрити історію саме Кропивницького, як одного з чудових міст незалежної України, котре почало свою нову історію після вдало проведеної декомунізації. Враховуючи вищесказане, можна говорити, що першим мером Кропивницького був Андрій Райкович. Цій політичній постаті й доведеться бути героєм статті.

Хто такий Андрій Райкович?

Народився Андрій Райкович 7 квітня 1956 року у місті Таллінн. Ще в дитинстві сім’я Райковичів переїхала до України та обрала для себе місцем проживання невелике провінційне містечко в Кіровоградській області, яке має назву Долинська.  В ньому він виріс, а згодом прийняв рішення закінчити вищий навчальний заклад, який був одним із найпопулярніших місць на той час – Кіровоградський інститут сільгоспмашинобудування (нині він має назву Центральноукраїнський технічний університет).  Крім цього, як і більшість молодих людей того часу, майбутній мер відслужив у армії.

По закінченні навчання здобув важливу спеціальність інженера електрика. Свій перший диплом Андрій отримав У 1982 році, але це не одна його вища освіта, адже в 1995 році він знову закінчив свій альма-матер вдруге та отримав уже диплом економіста, який йому був конче потрібний в майбутньому.

Трудову діяльність майбутній міський голова розпочав з посади електрика комбінату “Будіндустрія”, який належав Кіровоградському облміжколгоспбуду у 1977 році. З 1979 по 1985 рік працював старшим інженером енергетиком Долинського птахокомбінату. Варто відзначити, що на той час ця установа була однією з найбільших в регіоні серед собі подібних. З 1985 по 1986 рік Андрій Павлович обіймав посаду інструктора Долинського районного комітету КПУ в 1986 році його призначили на посаду директора Долинського комбінату хлібопродуктів, яку він займав протягом двох років. У 1988 році  він очолив Долинський птахокомбінат. Коли він був очільником цього підприємства, воно суттєво розквітло та забезпечувало продукцією не лише Кіровоградську область, а й інші регіони країни. Починаючи з 1990 року по 2006 Андрій Райкович займав посаду директора голови правління наглядової ради Кіровоградського птахокомбінату. Це підприємство свого часу було одним з найбільших не лише в області, а й у регіоні. В 2006 році став генеральним директором акціонерного товариства “М’ясокомбінат “Ятрань”, а також головою наглядової ради.

Товариство з додатковою відповідальністю є одним з лідерів серед підприємств української харчової промисловості. Реалізація продукції крім Кропивницького здійснюється у Києві, Кривому Розі, Дніпрі, Харкові та Одесі. Варто відзначити міжнародні та незалежні стандарти ISO 22000:2005 та ISO/TS 22002-1:2009/PAS 220:2008, які отримали підприємство. Крім цього, у 2017 році товариство було нагороджено відзнакою за зайняте перше місце за результатами дослідження системи продаж м’ясопереробної промисловості України.

Політична діяльність

Політична кар’єра Андрія Райковича починається в 1998 році. На той час молодий політик намагався потрапити до Верховної Ради України у складі Народної партії, яку очолював Володимир Литвин. Усі чотири спроби були невдалі, але Райкович не полишив свого прагнення впливати на долю України, обіймаючи посаду в державних органах. Саме це призвело до того, що у 2006 році він стає депутатом міської ради. 

Вже через чотири роки Райкович обирається до обласної ради. Обраний він був по  одномандатному мажоритарною виборчою округу №42. 27 листопада 2015 року Андрій Райкович був обраний на посаду міського голови Кіровограда. В 2017 році на виконання нормативно-правових актів, які стосувалися декомунізації України, місто було перейменовано в Кропивницький. Саме тому можна говорити про те, що Андрій Павлович був першим мером Кропивницького. Висувався на посаду Райкович від партії влади Блока Петра Порошенка. В червні 2020 року вже досвідчений політик та державний діяч приєднався до нового проєкту, який мав назву “Партія мерів “Пропозиція”. Далі він оголосив, що на посаду міського голови міста Кропивницького він буде балотуватися у 2020 році вже саме від цієї партії. На виборах, які відбулися 25 жовтня 2020 року, він отримав більше ніж переконливу перемогу, яка підтвердила його авторитет серед виборців.

Досягнення мера

За час перебування на посаді мера Кропивницького Андрій Райкович встиг відзначитися серед багатьох політичних та державних діячів. Окремо можна відмінити цілий ряд значущих нагород: орден за заслуги ІІІ ступеня, який мер отримав у 1998 році, ІІ ступеня – в 2001 році та І ступеня у 2006 році. Крім цього, коли Райкович не був у політиці він встиг отримати звання заслуженого працівника сільського господарства у 1997 році.

Мер міста у воєнний час

Розпорядженням Президента України Володимира Олександровича Зеленського 7 березня 2022 року Андрія Райковича було призначено головою Кіровоградської обласної державної адміністрації. В цей складний для України час рішення про призначення на вищевказану посаду було обумовлене високими досягненнями Андрія Павловича на посаді мера Кропивницького. На цій посаді він замінив Марію Чорну. У своєму першому зверненні Райкович прокоментував рішення Президента про своє призначення та зазначив, що пріоритетом його діяльності є збереження кордонів Кіровоградщини та захист людей міста від загроз під час військових дій.

Вміння Райковича організувати сільськогосподарські роботи навіть під час воєнних дій призвело до того, що посівна почалася за планом. Отож, першу перемогу Кіровоградщина отримала на весняних полях. Всі площі ранніх зернових були засіяні, а в деяких районах навіть вище норми. В умовах що склалися, питання повноцінного забезпечення сільськогосподарською продукцією грає вкрай важливу роль. Особливо важливо те, що не буде зменшуватися головна експортна культура, яка вирощується на території Кіровоградської області – соняшник. Також варто відзначити й ефективну роботу мера міста з облаштування місць для вимушено переселених осіб, які покинули свою домівку, у зв’язку з бойовими діями. За офіційними даними десятки тисяч біженців відвідували Кропивницький. Частина з них лишилася, а частина відправилася далі на захід України або ж за кордон.

.